Zoonotikus bakteriológia és mycoplasmatológia

Zoonotikus bakteriológiai kutatások:
Az egészség és a betegség fogalmának átfogó megértéséhez a humán, állat- és vadegészségügyet egyaránt magába foglaló szemléletmódra van szükség. Az elmúlt 10 évben, az embereket érintő új betegségek 75%-át állatokról vagy állati eredetű termékekből származó kórokozók okozták. Néhány faj esetében akár már 10-100 kórokozó is képes súlyos fertőzéseket kialakítani az emberekben, ezért potenciális eszközét képezhetik a bioterrorizmusnak. Kutatásaink során valamennyi zoonótikus baktériummal foglalkozunk, ezek közül elsősorban az alábbi kórokozókat vizsgáljuk: Francisella tularensis, a tularemia kórokozója, mely főként a nyúlalakúak és rágcsálók rendjeibe tartozó állatokat megbetegítő, rendkívül fertőző ágens. Brucella fajok, melyek a házi és vadállatokban vetéléshez, mellékhere-, heregyulladáshoz valamint a járulékos nemi mirigyek elváltozásaihoz vezető brucellózis kórokozói. A világszerte előforduló, Coxiella burnetii, a Q-láz kórokozója, mely a vad- és házi kérődzőknél okoz szaporodásbiológiai megbetegedéseket.
Mycoplasma kutatások:
Baromfi
Munkánk során a tyúk, a pulyka (M. gallisepticum, M. synoviae, M. meleagridis, M. iowae) és a vízi baromfi félék (M. anserisalpingitidis, M. anatis, M. anseris, M. cloacale) mycoplasmosisával foglalkozunk. Vizsgáljuk a betegségek járványtanát és kórfejlődését, valamint új Mycoplasma fajokat írunk le (Volokhov és mtsai., 2020). Tanulmányozzuk a különböző Mycoplasma fajok genomjait (Grózner és mtsai., 2018), és járványtani nyomozásra alkalmas molekuláris biológiai módszereket fejlesztünk (Bekő és mtsai., 2019; Kreizinger és mtsai., 2018). Intenzív kutatásokat végzünk az európai (Kreizinger és mtsai., 2017) és a világ távoli részein előforduló (Morrow és mtsai., 2020) baromfi eredetű Mycoplasma törzsek antibiotikum-érzékenységi profiljának (MIC) a meghatározására. Tanulmányozzuk az antibiotikum rezisztencia kialakulásáért felelős géneket és mutációkat (Bekő és mtsai., 2020), valamint gyors és költség-hatékony molekuláris teszteket fejlesztünk ezek kimutatására (Bekő és mtsai., 2020). A különböző Mycoplasma fajok detektálására PCR (Grózner és mtsai., 2019), míg a vakcinázott madarak azonosítására molekuláris DIVA (differentiating infected from vaccinated animals) teszteket tervezünk (Sulyok és mtsai., 2019). Sok energiát fektetünk új baromfi Mycoplasma vakcinák fejlesztésébe is.
Sertés
A M. hyopneumoniae-t, a M. hyorhinis-t és a M. hyosynoviae-t tanulmányozzuk munkánk során. Genomikai vizsgálatokat végzünk, és új genotipizáló rendszereket fejlesztünk (Földi és mtsai., 2020). Meghatározzuk a törzsek antibiotikum-érzékenységi profilját (MIC), azonosítjuk a rezisztenciáért felelős molekuláris markereket (Felde és mtsai., 2018), valamint gyors és költség-hatékony teszteket fejlesztünk ezek kimutatására (Felde és mtsai., 2020). Gyógyszergyártó cégekkel együttműködve vakcina fejlesztésben veszünk részt.
Kérődzők
Kutatásaink során elsősorban a M. bovis-t tanulmányozzuk, de vizsgáljuk a kiskérődzőket megbetegítő Mycoplasma fajokat is. Kutatjuk a M. bovis genetikáját (Sulyok és mtsai., 2014), meghatározzuk a törzsek antibiotikum-érzékenységi profilját (Sulyok és mtsai., 2014), a rezisztencia kialakulásáért felelős genetikai mutációkat (Sulyok és mtsai., 2017) és molekuláris teszteket fejlesztünk ezek gyors kimutatására (Sulyok és mtsai., 2018).
A témacsoport szolgáltatásai:
Zoonótikus baktériumok és különböző Mycoplasma fajok szerológiai, klasszikus mikrobiológiai, antibiotikum érzékenységi, molekuláris biológiai és vakcina hatékonysági vizsgálata.