Molekuláris virológia

Kutatócsoportunk a gazdasági haszonállatokban, társ- és kedvenc állatokban, valamint a fogságban tenyésztett vagy szabadon élő vadállatokban előforduló adenovírusok és egyéb DNS-vírusok sokféleségét és előfordulásuk gyakoriságát vizsgálja.
Alapkutatási témáink keretében az állategészségügyi problémákat okozó DNS-vírusok molekuláris evolúcióját és az általuk képviselt biológiai sokszínűséget (biodiverzitást) kutatjuk molekuláris biológiai és bioinformatikai módszerekkel. Minél több új adenovírus kimutatására és molekuláris jellemzésére törekszünk. Vizsgáljuk a vírusok gazdával való közös evolúciójára vonatkozó hipotézisünket, valamint a genom összetételének változásait (gének felvétele, duplikációja, elvesztése), és bizonyos virális gének és fehérjék funkcióját. Tanulmányozzuk az adenovírusok sejt-receptorokhoz való kötődésért vagy a sejtműködés befolyásolásáért felelős génjeit. Egyes esetekben a fokozott kórokozó képesség okait keressük. Állati adenovírusok génszállító vektorként a humán gyógyászatban is hasznosíthatók vakcinázás, gén- vagy daganatterápia céljára. Gerinces állatokban (halaktól az emlősökig) számos, korábban nem ismert cirkó-, herpesz- és parvovírust fedeztünk fel, melyek egy része új rendszertani csoport (faj, nem vagy család) képviselőjének bizonyult. Nemzetközi szinten részt veszünk a vírusok rendszertanának alakításában és tökéletesítésében. Másodlagos feladatunk a felsőoktatásban való részvétel, amit magyar és külföldi szakdolgozatos és PhD hallgatók kutatásainkba történő bevonásával valósítunk meg. Harmadik legfontosabb feladatunk a tudásátadás. Ezt a fenti vírusok azonosításában a hazai és külföldi diagnosztikai laboratóriumoknak nyújtott segítség formájában teljesítjük.
A témacsoport szolgáltatásai:
- Adenovírus szekvenciákról naprakész adatbázist (grafikus összefoglalót) tartunk fenn.
- Magyar és külföldi egyetemi tanszékek, diagnosztikai laboratóriumok részére ingyenes vizsgálatokat végzünk.
- Továbbá vállaljuk fiatal szakemberek képzését és továbbképzését a kutatási témánk illetve az ahhoz kapcsolódó vizsgálati és elemzési módszerek területén.
A témacsoport hazai és nemzetközi együttműködései:
- NÉBIH ÁDI (Nemzeti Élelmiszer-biztonsági Hivatal Állategészségügyi Diagnosztikai Igazgatóság), Budapest és Debrecen
- Aggteleki Nemzeti Park, Jósvafő
- Állatorvostudományi Egyetem, Biokémiai Tanszék; Biológiai Intézet, Budapest
- Kis Teki Terrarisztikai Szakkereskedés, Budapest
- Vet-Med-Labor Kft., Budapest
- Hortobágyi Madárpark és Madárkórház, Hortobágy
- Nemzetközi Vírusrendszertani Bizottság (ICTV)
- Centro Nacional de Biotecnología (CNB-CSIC), Madrid, Spanyolország
- Clear Springs Foods Inc., Research Division, Buhl, ID, USA
- Department of Small Animal Clinical Sciences, College of Veterinary Medicine, University of Florida, Gainesville, FL, USA
- McGill University, Montreal, Québec, Kanada
- INRS-Institut Armand Frappier, Université du Québec, Laval, Québec, Kanada
- Laboklin GmbH, Bad Kissingen, Németország
- University of Oxford, Oxford, Anglia
- University of Glasgow, Glasgow, Anglia
- Zoological Society of London, Anglia